Fotbal ve Velešíně

Kopaná ve Velešíně se zpočátku hrála neorganizovaně, skupiny zdejší mládeže si chodili zahrát na zahradu za budovu tehdejší záložny. Iniciátorem těchto her byl J. Kratochvíl. O založení oddílu kopané se mezi hráči a příznivci začalo hovořit již v r. 1934, kdy podnět k tomuto dalo mistrovství světa v Římě. V roce 1935 byl oddíl kopané ustaven. První přátelské utkání proti mužstvu Skřidel se uskutečnilo u Hájku. Pak následovaly další zápasy s mužstvy Římova, Sv. Jána, Zubčic, Zlaté Koruny, Přísečné aj. Organizaci těchto přátelských zápasů byli J. Amcha, J. Holý, J. Krofika a F. Ondřich. Na zápasy hráči chodily pěšky nebo jezdili na kolech.

Až do r. 1940 se hrály pouze přátelské zápasy. Protože za okupace byla zakázána sokolská jednota, hlavním organizátorem sportovního života v obci byl Sportovní klub Velešín (založen 25.7.1945). SK Velešín se věnoval kopané a po posílení mužstva v r. 1941 bylo mužstvo přihlášeno do soutěže III. třídy Jihočeské fotbalové župy. Protože většina hráčů byla zaměstnána v továrně Jikov, přijal klub název SK Jikov Velešín. V letech 1942 – 45 fotbalisté postoupili do II. třídy a sláva velešínské kopané stoupala. Velkým příznivcem a zároveň čestným předsedou byl ředitel akciové společnosti Jikov Ing. Železný. Dobrá výkonnost mužstva se odrážela i v návštěvnosti – na mistrovské a pohárové zápasy se na tehdejší hřiště u železniční zastávky (viz. Archivní foto) chodilo dívat a fandit až 1500 diváků.

Po osvobození v r. 1945 se většina hráčů rozešla a fotbalový klub pokračoval již v méně úspěšné činnosti. V r. 1946 byly sportovní kluby sloučeny v jednotu Sokol a po r. 1948 byla v Jikovu zřízena tělovýchovná jednota ROH s názvem Spartak, se kterou místní Sokol splynul v jeden celek.

V letech 1950 – 54 byl převážně brigádnicky vybudován sportovní stadion, kde kromě fotbalového hřiště bylo i další sportovní zařízení. Při stěhování nových obyvatel do Velešína sem přišlo i mnoho dobrých fotbalistů.

V r. 1959 mužstvo Spartaku Velešín vyhrálo pohárový turnaj v Českém Krumlově, dorostenci v r. 1963 vyhráli okresní přebor a postoupili do krajského přeboru a v r. 1965 i muži vyhráli okresní přebor a postoupili do I. A třídy.

V r. 1970 klub přijal název TJ Jihostroj Velešín. Tato tělovýchovná jednota měla kromě družstev dospělých i dobře hrající dorost a žáky a mimo fotbalistů sdružovala i vyznavače jiných sportů. V dalších letech činnost oddílu kopané pokračovala s většími či menšími úspěchy.

V r. 1981 se fotbalisté Jihostroje vrátili po třináctileté přestávce do I. A třídy. Druhé a třetí místo v soutěži naznačilo možnosti kolektivu. Ročník 1984 – 85 bude jistě v análech velešínské kopané zapsán zlatým písmem, když fotbalisté postoupili do krajského přeboru pod vedením trenéra M. Prokeše. Fotbalový oddíl Jihostroje Velešín oslavil v r. 1985 50. výročí svého vzniku a lepší dárek si příznivci velešínské kopané nemohli přát – poprvé ve své historii si zajistili postup mezi krajskou fotbalovou elitu. Při oslavách 50. výročí svého vzniku sehráli velešínští fotbalisté přátelské utkání s bývalými hráči Dukly Praha s řadou reprezentantů. Zápasu přihlíželo na 500 spokojených diváků.

Krajský přebor hráli velešínští nepřetržitě do r. 1990, kdy z důvodu oslabení hráčského kádru (generační problém) a ukončení podpory od největšího sponzora Jihostroje Velešín, mužstvo sestoupilo do I. A třídy.

10.5.1993 se fotbalový oddíl osamostatnil a byl zaregistrován jako sdružení pod názvem Fotbalový klub FC Velešín.

Po několikaletém působení mužstva v krajských soutěží I. A a I. B třídy velešínští fotbalisté sestoupili do okresního přeboru, kde se zatím neúspěšně pokoušejí o návrat do krajských soutěží a tak navázat na lepší časy velešínské kopané.

V okresním přeboru hrají v současné době také žáci, přípravka a dorost bude reprezentovat oddíl v I.A třídě. Ve fotbalových družstev jsou téměř všichni hráči z Velešína.

V roce 2001 jsme se zaměřili na rekonstrukci 40 let starých šaten a sociálního zřízení. Máme nové sprchy, plynové topení, novou elektroinstalaci, kompletně jsme opravili fasádu a zabudovali plastová okna. Klub vlastní v areálu restauraci „Na hřišti“, kterou pronajímá a utržené finanční prostředky, spolu s dotací od města Velešín a Fotbalového svazu používáme na činnost oddílu a správu celého fotbalového areálu.

Největší úspěchy FC Velešín: 1980 postup do 1A, následoval postup do KP v roce 1985, KP se hrál do sezony 1989/1990. Do roku 1995 se hrála 1A tř. V roce 2012 opětovný postup do1A a po roční pauze v 1B v roce 2015 znovu návrat do 1A tř. V době kdy se hrál KP za Velešín hráli takový hráči jako exligový Bohouš Vojta (1 liga v Liberci, Plzni), Pavel Tobiáš, Havlíček, / Dynamo Č.Budějovice/, odchovanci mládežnických kategorií Dynama Č.B. a Škoda Č.B. jako Kollar D.Brožka ml., Šváb Jan, Prokeš Milan, Kysela Miloš, bývalý hráči Č.Krumlova z doby kdy hrál národní ligu Karel Krejčí, Jaroslav Hošna, Jelínek, Kopřiva.

fotbalisté Velešína 1936

fotbalisté Velešína 1942