Get Adobe Flash player

Fotbal ve Velešíně

 

Kopaná ve Velešíně se zpočátku hrála neorganizovaně, skupiny zdejší mládeže si chodili zahrát na zahradu za budovu tehdejší záložny. Iniciátorem těchto her byl J. Kratochvíl. O založení oddílu kopané se mezi hráči a příznivci začalo hovořit již v r. 1934, kdy podnět k tomuto dalo mistrovství světa v Římě. V roce 1935 byl oddíl kopané ustaven. První přátelské utkání proti mužstvu Skřidel se uskutečnilo u Hájku. Pak následovaly další zápasy s mužstvy Římova, Sv. Jána, Zubčic, Zlaté Koruny, Přísečné aj. Organizaci těchto přátelských zápasů byli J. Amcha, J. Holý, J. Krofika a F. Ondřich. Na zápasy hráči chodily pěšky nebo jezdili na kolech.

Až do r. 1940 se hrály pouze přátelské zápasy. Protože za okupace byla zakázána sokolská jednota, hlavním organizátorem sportovního života v obci byl Sportovní klub Velešín (založen 25.7.1945). SK Velešín se věnoval kopané a po posílení mužstva v r. 1941 bylo mužstvo přihlášeno do soutěže III. třídy Jihočeské fotbalové župy. Protože většina hráčů byla zaměstnána v továrně Jikov, přijal klub název SK Jikov Velešín. V letech 1942 – 45 fotbalisté postoupili do II. třídy a sláva velešínské kopané stoupala. Velkým příznivcem a zároveň čestným předsedou byl ředitel akciové společnosti Jikov Ing. Železný. Dobrá výkonnost mužstva se odrážela i v návštěvnosti – na mistrovské a pohárové zápasy se na tehdejší hřiště u železniční zastávky (viz. Archivní foto) chodilo dívat a fandit až 1500 diváků.

Po osvobození v r. 1945 se většina hráčů rozešla a fotbalový klub pokračoval již v méně úspěšné činnosti. V r. 1946 byly sportovní kluby sloučeny v jednotu Sokol a po r. 1948 byla v Jikovu zřízena tělovýchovná jednota ROH s názvem Spartak, se kterou místní Sokol splynul v jeden celek.

V letech 1950 – 54 byl převážně brigádnicky vybudován sportovní stadion, kde kromě fotbalového hřiště bylo i další sportovní zařízení. Při stěhování nových obyvatel do Velešína sem přišlo i mnoho dobrých fotbalistů.

V r. 1959 mužstvo Spartaku Velešín vyhrálo pohárový turnaj v Českém Krumlově, dorostenci v r. 1963 vyhráli okresní přebor a postoupili do krajského přeboru a v r. 1965 i muži vyhráli okresní přebor a postoupili do I. A třídy.

V r. 1970 klub přijal název TJ Jihostroj Velešín. Tato tělovýchovná jednota měla kromě družstev dospělých i dobře hrající dorost a žáky a mimo fotbalistů sdružovala i vyznavače jiných sportů. V dalších letech činnost oddílu kopané pokračovala s většími či menšími úspěchy.

V r. 1981 se fotbalisté Jihostroje vrátili po třináctileté přestávce do I. A třídy. Druhé a třetí místo v soutěži naznačilo možnosti kolektivu. Ročník 1984 – 85 bude jistě v análech velešínské kopané zapsán zlatým písmem, když fotbalisté postoupili do krajského přeboru pod vedením trenéra M. Prokeše. Fotbalový oddíl Jihostroje Velešín oslavil v r. 1985 50. výročí svého vzniku a lepší dárek si příznivci velešínské kopané nemohli přát – poprvé ve své historii si zajistili postup mezi krajskou fotbalovou elitu. Při oslavách 50. výročí svého vzniku sehráli velešínští fotbalisté přátelské utkání s bývalými hráči Dukly Praha s řadou reprezentantů. Zápasu přihlíželo na 500 spokojených diváků.

Krajský přebor hráli velešínští nepřetržitě do r. 1990, kdy z důvodu oslabení hráčského kádru (generační problém) a ukončení podpory od největšího sponzora Jihostroje Velešín, mužstvo sestoupilo do I. A třídy.

10.5.1993 se fotbalový oddíl osamostatnil a byl zaregistrován jako sdružení pod názvem Fotbalový klub FC Velešín.

Po několikaletém působení mužstva v krajských soutěží I. A a I. B třídy velešínští fotbalisté sestoupili do okresního přeboru, kde se zatím neúspěšně pokoušejí o návrat do krajských soutěží a tak navázat na lepší časy velešínské kopané.

V okresním přeboru hrají v současné době také žáci, přípravka a dorost bude reprezentovat oddíl v I.A třídě. Ve fotbalových družstev jsou téměř všichni hráči z Velešína.

V roce 2001 jsme se zaměřili na rekonstrukci 40 let starých šaten a sociálního zřízení. Máme nové sprchy, plynové topení, novou elektroinstalaci, kompletně jsme opravili fasádu a zabudovali plastová okna. Klub vlastní v areálu restauraci „Na hřišti“, kterou pronajímá a utržené finanční prostředky, spolu s dotací od města Velešín a Fotbalového svazu používáme na činnost oddílu a správu celého fotbalového areálu.

Největší úspěchy FC Velešín: 1980 postup do 1A, následoval postup do KP v roce 1985, KP se hrál do sezony 1989/1990. Do roku 1995 se hrála 1A tř. V roce 2012 opětovný postup do1A a po roční pauze v 1B v roce 2015 znovu návrat do 1A tř. V době kdy se hrál KP za Velešín hráli takový hráči jako exligový Bohouš Vojta (1 liga v Liberci, Plzni), Pavel Tobiáš, Havlíček, / Dynamo Č.Budějovice/, odchovanci mládežnických kategorií Dynama Č.B. a Škoda Č.B. jako Kollar D.Brožka ml., Šváb Jan, Prokeš Milan, Kysela Miloš, bývalý hráči Č.Krumlova z doby kdy hrál národní ligu Karel Krejčí, Jaroslav Hošna, Jelínek, Kopřiva.

fotbalisté Velešína 1936

fotbalisté Velešína 1942

Mapa 1952_popis  Mapa 2011_popis